امروز قصد داریم تا شما را با آموزش نرم افزار ورد ۲۰۱۳ آشنا کنیم تا کار کردن با این نرم افزار محبوب و کاربردی را یاد بگیرید و از نکات مهم این آموزش استفاده کنید.

نرم افزار ورد قدرتمندترین ابزار در زمینه متن و اسناد می باشد. این نرم افزار کاربردهای گسترده ای دارد و در هر مکان و برای مدیریت هر متن و سندی می توانید از آن استفاده کنید. پس یادگیری آن بسیار مورد نیاز است.

شروع کار آموزش نرم افزار ورد ۲۰۱۳

زمانی که نرم افزار ورد که یکی از اعضای مجموعه نرم افزاری آفیس می باشد را نصب و اجرا می کنید یک صفحه آغازین یا شروع دارد که در سمت چپ آن یکسری کارها را می توانید انجام دهید، از جمله ایجاد سند جدید، باز کردن یک سند، ذخیره سند، چاپ کردن و سایر تنظیمات.

در ابتدا می خواهیم یک سند جدید ایجاد کنیم. پس برای این کار در صفحه آغازین نرم افزار ورد بر روی گزینه New کلیک می کنیم. زمانی که این گزینه را انتخاب می کنیم در همان صفحه در سمت راست یکسری موارد ظاهر می شود. یکی از این موارد گزینه Search for online Template است که اگر شما به اینترنت دسترسی و متصل باشید الگوهای جدید و آماده را می توانید برای اسناد خود دریافت کرده و از آنها استفاده کنید. همچنین در این قسمت نیز الگوهای پیش فرض نرم افزار قرار داده شده اند که می توانید تنها با کلیک بر روی هر کدام، از آنها استفاده کنید.

برای استفاده از الگو با توجه به سندی که قصد ساختن آن را دارید می توانید یکی از الگوها را انتخاب کرده و با کمی تغییر در آن به نتیجه دلخواه خود برسید ولی اگر می خواهید که یک سند خالی را ایجاد کنید کافی است که بر روی الگوی اول یعنی Blank document کلیک کنید. ما هم در اینجا الگوی خالی را انتخاب می کنیم و وارد محیط اصلی نرم افزار ورد می شویم.

ورود به صفحه اصلی ورد ۲۰۱۳

وقتی وارد صفحه اصلی نرم افزار می شوید یکسری گزینه ها را مشاهده می کنید. به گزینه های بالای صفحه که خود شامل موارد زیر مجموعه و گروه ها می شوند اصطلاحا ریبون یا تب یا زبانه گفته می شود.

وظیفه ریبون ها دسته بندی آیکون ها به صورت گرافیکی است که با انتخاب هر ریبون آیکون های زیر مجموعه آن نیز باز می شوند و شما با نگاه کردن به هر کدام از این آیکون ها می توانید متوجه کاری که انجام می دهد شوید و همچنین ریبون ها باعث در دسترس بودن و سرعت بخشیدن به کارها می شوند. پس ریبون ها دسته بندی کلی نرم افزار ورد هستند و در هر کدام از آنها گروه ها نیز وجود دارند.

گروه ها در ورد ۲۰۱۳

مثلا ریبون HOME گروه های Font ، Clipboard و … را در خود جا داده است. گروه های مختلف با خط از هم جدا شده اند. همچنین در بعضی از گروه ها در پایین و سمت راست آن گروه یک فلش کوچک وجود دارد که با کلیک بر روی این فلش امکانات اضافه تری را برای آن گروه در اختیار شما قرار می دهد.

در قسمت پایین تر یک صفحه بزرگ و خالی مانند برگه کاغذ وجود دارد که برای نوشتن مطالب است که با کلیک در آن یک خط عمودی یا همان مکان نمای چشمک زن شروع به چشمک زدن می کند که نشان از آماده بودن برای نوشتن می باشد.

همچنین دو خط کش در قسمت بالا و چپ محیط نوشتاری وجود دارد که برای تراز بندی می توانید از آنها استفاده کنید. در زیر سند و در قسمت رنگی می توانید با جا به جا کردن نوار لغزنده مقدار بزرگنمایی یا زوم را تعیین کرده که این بزرگنمایی هیچ تاثیری در اندازه واقعی متن شما ندارد و فقط آن را دور و نزدیک می کند.

تا اینجا مختصری با آموزش نرم افزار ورد ۲۰۱۳ آشنا شدیم و برای آموزش کامل می توانید با کلیک بر روی تصویر زیر برنامه اندرویدی آموزش ورد ۲۰۱۳ را بر روی گوشی اندرویدی خود نصب کرده و در همه جا از آن استفاده کنید و یادگیری خودتان را بالا ببرید.

تصویر لینک